Elele Derneği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
ISPARTA

09 Ağustos 2020

Isparta’nın kültür elçileri Gagavuzya’da
   Anasayfa > Projeler >> Isparta’nın kültür elçileri Gagavuzya’da
08 Mayıs 2017 - Pazartesi

Gagagvuzya’ya gittiler, kültürel işbirliği başlattılar. Ayrıca Başbakan Binali Yıldırım’dan da tam destek sözü aldılar.

Isparta El Ele Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Canan Aydın ve beraberindeki heyet, 4-7 Mayıs tarihleri arasında Moldova’nın özel hukuki statüye sahip ülkesi Gagavuzya’ya ziyaret gerçekleştirdi. Hıdırellez Şenlikleri’ne katılan heyet, kilim ve dokuma ile etik aksesuar yapımı konusunda ortak çalışma kararı aldı.

El Ele Derneği, ağını ülkeler arası portföye taşımaya devam ediyor. Daha önce de Makedonya ile kardeşlik çalışmalarına başlayan dernek bu kez Moldova’nın güneyinde Prut Irmağı ile Ukrayna arasında, özel hukuki statüye sahip Gagavuzya’yla ortak çalışma başlattı. Geçtiğimiz 4-7 Mayıs tarihleri arasında ülkede gerçekleştirilen Hıdırellez Şenlikleri’ne Gagavuzya Milletvekili  İvanna Köksal’ın davetlisi olarak katılan dernek heyeti, oldukça verimli temaslarda bulundu. Ülkede Türklerin yaşıyor olmasının önemli bir etken olduğunu kaydeden El Ele Derneği Başkanı Canan Aydın, “Gagavuzya’ya gitmeden önce ülkenin folklorik kıyafetlerinden oluşan bir çalışma yaptık. El sanatlarının öneminin korunduğu ülkede kilim, dokuma ve bazı etnik aksesuarların bir kültür evinde sürekli tezgahlarda dokunması için çalışma başlattık. Üretilen ürünlerin satışı yapılarak geleneklerin korunmasına ve gelecek nesillere aktarılmasına vesile olmanın mutluluğunu yaşayacağız” dedi.

Canan Aydın ayrıca bu ülkeye Hıdırellez Şenlikleri’ne katılmak üzere gelen Başbakan Binali Yıldırım ile de görüşme imkanı bulduklarını söyleyerek, “Sayın Başbakanımız da bu ülkeye geldi. Görüşme imkanı bulduk. Yaptığımız çalışmayı anlattık, ülkeler arası işbirliğinin önemli olduğunu ve destek vereceklerini kaydettiler. Bu durum bizi ayrıca onurlandırdı” diye konuştu.

Öte yandan Gagavuzya Milletvekili İvanna Köksal ve ülkenin ileri gelen isimlerinin en kısa zamanda Isparta’ya biz ziyaret gerçekleştireceği de belirtildi.

Twitter
Bir Fikrim Var !
Facebook